Hällelöpare har varit ute och tävlat på lite olika håll under helgen. I Halmstad i loppet Prinsens minne så vann Oscar Käck den kortare distansen 10km på 32,51 i tämligen oinspirerande överlägsenhet. I damklassen blev det en andra plats för Lisa Öberg med goda 38,48. Värmen var tuff, även om den inte kontinentala nivåer som på t.ex Veteran EM. Lika överlägsen som Oscar var i Halmstad, lika överlägsen var Mustafa Mohammed i Norrköpings stadslopp över 10km där han vann på 29,59, dryga en och en halv minut före tvåan Fredrik Uhrbom från Spårvägen. Patrik Andersson sprang å sin sida jätteloppet Midnattsloppet i Stockholm där han slutade på en femte plats med goda 31,59 på milen. För övrigt på sekunden samma tid som 4:an Emil Lerdahl, Hammarby. Till sist rapporterar Mikael Eriksson ifrån Lindomeloppet strax söder om Göteborg.
– Jag försvarade titeln på från förra året. Tiden blev 35,50 (nytt banrekord) på en mycket kuperad milsbana. Jag vann genom en spurtuppgörelse mot Stenungsunds Friidrotts Anton Bengtsson. Anton drog tidigt i loppet och såg länge ut att vinna, men då det återstod cirka 1,5 km av loppet och den sista rejäla backen kom gick jag ikapp honom. Därefter var det ett taktiskt spel där ingen av oss riktigt ville dra. Tillslut var det bara upploppet kvar och där kände jag mig väldigt säker! Det blev egentligen aldrig någon större spänning i spurten, utan jag vann ganska komfortabelt., avslutar Mikael.
månadsarkiv: augusti 2012
Erik Framme tog brons på Veteran EM
Redaktionen har fått in en rapport ifrån veteran EM i Polen från klubbens deltagare Erik Framme.
”I veteran-EM, där de långa distanserna på bana går i polska Zgorzelec, var det på måndagen hinderlopp på programmet. Det råder värmebölja och idag var det 33 grader i skuggan. Mitt lopp gick mitt på dagen så någon skugga fanns dock inte på löparbanan! I klassen M35, 3000mH, var vi 4 man anmälda på tider runt 10 minuter. Chansen fanns till medalj. Jag packade ner klockan och riktade in mig på kampen om placeringarna. Det var en italienare som tog täten och drog i hyfsad fart. Jag låg strax bakom och det kändes fint, hindertekniken satt där. Men så med 3 varv kvar började värmen göra sig påmind. Med två varv kvar var jag trött och släppte förbi ungraren men höll fortfarande tjecken bakom. Sista biten gick på ren vilja och jag klarade bronsmedaljen! Italienaren vann strax före ungraren. Jag hade 5 sek. upp till silvret och 6 sek. till godo på tjecken på fjärde plats. Tiden, 10.06,98, var faktiskt min bästa på hinder i år.” Vi gratulerar Erik och kan också konstatera att han senare också blev 4:a på 10 000m med tiden 34,27. Också detta lopp gick i svettig inlandsvärme som fick tartanen att koka.
Oliver 4:a på Nordiska och årsbästa för Linn
Landskampandet för våra ungdomar och juniorer består i den klassiska ungdomsfinnkampen för 17 åringarna samt en nordisk 4 nationslandskamp för 19 respektive 22 åringarna. I helgen var det dags för 19 åringarna som hade sin tävling i Växjö på Värendsvallen. Tävlingen är faktiskt inte bara en landskamp utan också en individuell tävling betitlad NM. Oliver Lämber blev sent inkallad till truppen men väl där så gjorde han väl ifrån sig med en 4:e plats på 5000m med nya perstiden 15,23. Bland annat slog han båda finländarna och så har han ju ett år kvar i klassen. Linn Nilsson var för gammal för just den här matchen, hon var ju med i 22 års landslaget för några veckor sedan, men istället fick hon möjligheten att vara med på DN-galan. I damernas B-final på 1500m noterade hon årsbästatiden 4.24,82 efter att ha dragit en stor del av loppet.
Guld till Linn på JSM
Årets Junior SM i friidrott gick på en av Sveriges absolut mest SM frekventa arenor nämligen Tureborgs IP i Sollentuna. Belägen i en gammal grusgrop, med en naturläktare med kapacitet för en Bruce Springsteen konsert.
Linn Nilsson hade till dags dato ett dussintals JSM medaljer men ingen av ädlaste valör, men nu kom den. Med ett märkligt tidsprogram så tvingades Linn avstå 1500m för att prioritera den längre distansen 5000m som gick samma kväll. Här gjorde hon ett taktiskt utmärkt lopp och avslutade sedan imponerande med en långspurt och vann på nya perstiden 16.54,89 i ett lite oväntat tufft lopp med flera västsvenska tjejer i toppen. Linn följde sedan upp med silver även på 800m med tiden 2.13,88.
P19 mästaren i terräng Oliver Lämber försökte sig på en tuff dubbel med final på 1500m och 5000m inom loppet av två timmar. Först blev det en 4:e plats i ett långsamt taktiklopp på 1500m med tiden 4.02 därefter lyckades han i ett heroriskt lopp bärga bronsmedaljen på 5000m med tiden 15,26.
You can buy Viagra in the nearest drugstore if you have a prescription from your doctor. It means, your awkward health disorder becomes public inevitably. Do not be frustrated! Fortunately, you can avoid any publicity at all if you choose to buy Viagra online. Our reliable online pharmacy will offer you top-quality pills from the manufacturer at the best price.
Attention! cheap brand viagra Do not fail to see your doctor before ordering Viagra online! Use the lowest dose of the drug that works. Never overdose your ‘love pills’ – take only 1 pill about 1 hour before intended intercourse. Never take Viagra repeatedly within 24 hours!
Hälle vann Ringerike Maratonstafett
Maratonstafetten mellan Tyrifjorden, fem mil nordväst om Oslo, och mål i Jevnaker i den lägre fjällvärlden är ett unikt fenomen. Ett par tusen stafettlöpare i mängder av olika klasser springer på landsvägar ute i ett småkuperat norskt jordbrukslandskap. Passagen genom Hönefoss blir en häftig kontrast med tredubbla åskådarled. Målet i Jevnaker sker vid det lilla bytorget med statyn av 30-talets store norske skridskokung Ivar Ballangrud. En maratondistans skall genomföras i form av 8 sträckor som är mellan 4 och 6km långa. Kuperingen är stundtals kraftig och målet ligger flera hundra meter högre än starten. Hälles startsträcka 5800m löpte precis som ifjol Karl Borgö, men hans 18,39 på sträckan från ifjol kunde han inte matcha utan nu gick han i mål på 19,11. Därefter löpte Erik Framme andra sträckan , som är 4800m på 15,46. Tre sekunder snabbare än vad Oliver Lämber hade ifjol. På den tuffa tredje sträckan löpte Oskar Käck 5700m 17,44, vilket var en tidsvinst med över två minuter jämfört med ifjol. På den lättlöpta fjärde sträckan 4800m löpte Mikael Eriksson på fina 15,31. Vilket var på sekunden det samma som Mikael Gren haft 2011. Så när Micke lämnade över pinnen till Musael Temshgen nere i Hönefoss centrum, till publikens jubel, så låg vi en dryg minut före vår fjolårstid. På femte sträckan löpte sedan Musael suveränt. På den 5100m långa banan, där man klättrar upp i bergen norr om Hönefoss så noterar han 15,42. Nu låg vi över tre minuter före fjolårstiden. På 6:e sträckan sprang sedan Daniel Lund sina tuffa 5600m på 19,15. Imponerande av Daniel och här tog han ytterligare en och en halv minut jämfört med ifjol då årets svensk M35 mästare på 800m Joakim Nätth sprang sträckan. På 7:e sträcka sprang laget yngste, 20-årige Julius Strömberg ut i en rejäl ledning och han sprang länge mycket bra. men så hände det som är mardrömmen i sådana här sammanhang. Han skadar sig, en bristning i vaden. Han linkar in i mål efter 5100m på 17,41. Även om vi tappade en minut på fjolårstiden så ger vi en stor eloge åt Julius som kämpade för laget och tog sig i mål. På sista sträckan kunde Martin Kjäll Ohlsson defilera i mål efter att ha tillryggalagt sina 5200m på 16,46. Hälles sluttid skrevs till 2.17,31 och närmsta konkurrent var flera minuter bakom. Förutom själva maratonstafetten så löpte även två Hällelag en specialstafett 2 x 21,1km. Här imponerande framförallt Andreas Klasson med perstiden 1.22,04.
Fem guld på Veteran SM
Årets Veteran SM i friidrott gick av stapeln på Sanneruds IP i värmländska Kil på bekvämt avstånd ifrån västkusten. Hälles fyra deltagare sig för fem guldmedaljer vilket var ytterst nära maxutelning. I M35 vann 38-årige Joakim Nätth herrarnas 800m på utmärkta 2.03,27, ett år äldre Erik Framme, vann i samma klass 3000m hinder på 10.22,05. Det var lite på halvfart jämfört med i Hässleholm för två veckor sedan men nu hade Erik ett 5000m:s lopp från fredagen i benen. Här blev han 2:a med tiden 16.14,71. I M40 vann Patrik Hägg den för honom lite ovanliga grenen 400m häck med tiden 63,52. Det hade med största sannolikt blivit fler medaljer om inte Patrik gått sönder i 100m finalen. De sista två gulden kom i K.35 genom Weronica Hägg som vann stav på 2.50 och längd på 4.31.
Lisa vann Musselloppet
Musselloppet i Lysekil är en ovanlig fågel bland långloppsarrangemang, vilka idag oftast bara har två klasser. Musselloppet är som en orienteringstävling
med ett oräkneligt antal klasser från vaggan till graven, ett start och målområde på närmare två tunnland inne på underbara granitarenan Gullmarsvallen samt flera olika
banslingor. Och i år samlade man nära 700 deltagare, imponerande. Bäst i Hälle var Lisa Öberg som vann damklassen på den backiga och tvära banan på nya banrekordet
38,27, dryga minuten före Strömstads Frida Olausson. I herrklassen blev Julius Strömberg tvåa, efter kenyanen Kimo Abraham Cheruiyot. Julius tid var 33,29 och på slutet avgjorde
han kampen om andraplatsen mot Enhörnas Anders Grahl som till sist var cirka 100m bakom. En 4:e plats blev det även på milbanan genom Johnny Lidman i M40 klasen på 39,05.
Detta fixade Johnny efter det att han coachat fram sönerna Jacob och Marcus till segrar i var sin ungdomsklass. Jacob vann P15 5km på 19,14 medan lillebror Marcus vann P13 3km på
överraskande goda 10,59. Marcus är ju annars mest känd som sprinter och längdhoppare. Till sist på korta banan 5km så blev det i överraskande god konkurrens en tredje plats för
en spurtande Mikael Gren med tiden 16,59 medan Nicklas Tollesson blev 5:a med tiden 17,27.




